W minionych latach krótkotrwały spadek napięcia spowodowałby lekkie migotanie świateł – obecnie może spowodować zatrzymanie całej działalności. Dokładne monitorowanie jest zatem obowiązkowe. Przerwy mogą być również spowodowane domowymi sposobami – w prawdziwym tego słowa znaczeniu. W najlepszych scenariuszach usterki mogą być wykrywane i eliminowane dosłownie w momencie ich wystąpienia. Użytkownik nie musi pracować z szeroką gamą instrumentów, aby monitorować całą infrastrukturę. Pojedynczy nowoczesny system monitorowania może wykonać to zadanie wygodnie i niezawodnie.
Wysoce zautomatyzowane systemy produkcyjne, centra komputerowe i systemy z ciągłymi procesami (np. sektor spożywczy, produkcja kabli, produkcja papieru) wymagają niezawodnego zasilania – często nawet wysokiej dostępności, tj. dostępności na poziomie co najmniej 99,9%. Liczne serwery, monitory, nośniki danych i komponenty sieciowe rzadko tolerują spadki napięcia lub inne odchylenia jakości zasilania od normy (np. EN 50160). Jednak energia elektryczna musi być niezawodnie dostępna nie tylko dla technologii informacyjnej i komunikacyjnej; jest to również istotne dla zadań infrastrukturalnych, takich jak klimatyzacja, ochrona przeciwpożarowa, EMC, inżynieria bezpieczeństwa, oświetlenie, windy i napędy.
MONITOROWANIE 3 W 1 DLA BEZPIECZEŃSTWA I WYDAJNOŚCI
Nie jest niespodzianką, że przy wszystkich tych zastosowaniach zapotrzebowanie na bezpieczne zasilanie pojawia się nawet przed wszechobecną wydajnością energetyczną. Ciągłe monitorowanie z odpowiednim zintegrowanym sprzętem pomiarowym do zarządzania energią, jakością zasilania i monitorowaniem prądu resztkowego spełnia ten wymóg; w rzeczywistości służy obu celom. Jednocześnie monitorowanie prądu różnicowego poprawia również prewencyjną ochronę przeciwpożarową. Jednak w praktyce pozyskiwanie, ocena i dokumentowanie wszystkich danych pomiarowych jest bardzo skomplikowane. Wszystko musi odbywać się niezwykle szybko, np. jeśli chcemy wykryć usterkę izolacji, która właśnie się pojawiła, zanim dojdzie do awarii systemu.
Janitza – specjalista w zakresie cyfrowej technologii pomiarowej i systemów monitorowania w dostawach energii – opracowała specjalnie nowe serie UMG 512-PRO, UMG 509-PRO. UMG 96-PA, UMG 96RM-E i UMG 20CM do monitorowania na 3 poziomach. Wraz z oprogramowaniem GridVis® i zintegrowanym zarządzaniem alarmami, rozwiązania dla trzech obszarów są połączone w ramach wspólnego środowiska systemowego i tylko jednego urządzenia pomiarowego na punkt pomiarowy:
MONITOROWANIE 3 W 1:
• Zarządzanie energią zgodnie z ISO 50001 (akwizycja V, A, Hz, kWh, kW, kVArh, kvar …)
• Monitorowanie jakości zasilania (harmoniczne, migotanie, spadki napięcia, stany nieustalone itp.)
• Monitorowanie prądu szczątkowego (RCM)
Ta konsolidacja trzech różnych funkcji w jednym urządzeniu pomiarowym ma tę zaletę, że zarówno montaż i instalacja, jak i pozostała infrastruktura (przekładnik prądowy, linie komunikacyjne i sprzęt, baza danych, oprogramowanie, narzędzia analityczne i oprogramowanie raportujące itp.) są wymagane tylko raz. Ponadto wszystkie dane są rejestrowane centralnie w bazie danych i mogą być wygodnie przetwarzane za pomocą jednego oprogramowania. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić bezpośrednie koszty zakupu, ale także upraszcza integrację: Nie są wymagane żadne interfejsy między różnymi systemami – ponieważ istnieje tylko jeden system. Zmniejsza to również zakres wymaganych działań szkoleniowych i wprowadzających, co z kolei zwiększa akceptację wśród odpowiedzialnych inżynierów elektryków.
→ SYGNAŁ PRZED AWARIĄ
Istotną zaletą zintegrowanej akwizycji danych jest jej szybkość i kompleksowy przegląd wszystkich danych. Ułatwia to wykrywanie usterek, które byłyby tylko częściowo zauważone – lub nawet całkowicie pominięte – przez pojedynczy system. Użytkownik jest zatem w stanie zareagować, zanim bezpieczniki lub wyłączniki różnicowoprądowe (RCD) wyłączą dotknięte systemy lub obwody zasilania gniazd. Dotyczy to w szczególności ukrytych narastających prądów szczątkowych (np. wywołanych usterką izolacji), prądów o wysokim natężeniu i wszelkich innych przeciążeń części systemu lub użytkowników (ilustracja 1).
Innymi źródłami usterek są ogromne efekty sprzężenia zwrotnego w sieci lub efekty rezonansu spowodowane rosnącą liczbą nieliniowych obciążeń elektrycznych. Jeśli nieregularne parametry sieci, takie jak zbyt wysokie harmoniczne lub prądy szczątkowe, zostaną wykryte w odpowiednim czasie, możliwe jest rozpoczęcie działań naprawczych przed awarią urządzenia i uniknięcie przestojów lub przynajmniej ich zaplanowanie lub ograniczenie.
Obraz 1: Komunikat przed wyłączeniem – cel monitorowania prądu szczątkowego
→ UNIWERSALNE NARZĘDZIE RCM: ZWIĘKSZONE BEZPIECZEŃSTWO, ZWIĘKSZONA DOSTĘPNOŚĆ SYSTEMU, ZMNIEJSZONE RYZYKO POŻARU
Jak wspomniano wcześniej, RCM odgrywa coraz ważniejszą rolę w zasilaczach o wysokiej dostępności, które obecnie można znaleźć w prawie wszystkich segmentach rynku. Stałe procesy i szczególnie wrażliwe aplikacje, takie jak centra komputerowe, szpitale i fabryki półprzewodników, zależą w szczególności od RCM. Ponadto pomiary RCM stanowią dobrą alternatywę we wszystkich obszarach, w których nie jest możliwe wykorzystanie pomiarów rezystancji izolacji i urządzeń różnicowoprądowych ze względu na warunki lokalne lub operacyjne. Opisane „przewidujące” monitorowanie pomaga również zmniejszyć liczbę alarmów, co jest wymagane na przykład w przypadku zarządzania alarmami zgodnie z EEMUA 191 lub NAMUR NA 102.
Jednak RCM może zrobić jeszcze więcej – w szczególności zmniejszyć ryzyko pożaru! Prąd szczątkowy, wyzwalany przez wadliwą izolację, może być podstępny. Poziom prądu zależy od mocy sieci zasilającej, rezystancji izolacji i rezystancji uziemienia. Przy wystarczająco wysokim przepływie prądu urządzenie zabezpieczające odłącza odbiorniki elektryczne od sieci. Jeśli jednak prąd szczątkowy jest zbyt niski, urządzenie zabezpieczające nie zadziała. Jeśli zarejestrowana moc błędu przekracza wartość ok. 60 W (ok. 261 mA przy 230 V), istnieje ryzyko pożaru. Monitorowanie prądu szczątkowego służy zatem również jako ochrona przeciwpożarowa. W następnej sekcji wyjaśniono szczegółowo działanie RCM.
Ilustracja 2: Zasada pomiaru prądu szczątkowego
→ RCM – FUNKCJONALNOŚĆ
Podstawową funkcjonalność zasady prądu szczątkowego pokazano na ilustracji 2. Tutaj faza i przewód neutralny chronionego wyjścia są zasilane przez przekładnik prądowy sumujący, przewód uziemiający jest pominięty. Aby zapewnić lepszy przegląd, obraz przedstawia uproszczony obwód. W praktyce wszystkie trzy fazy i przewód neutralny przechodzą przez przekładnik prądowy sumujący. Jeśli system jest w stanie bezawaryjnym, prąd sumowania wynosi zero lub jest bliski zeru (w tolerowanym zakresie), co oznacza, że prąd indukowany w obwodzie wtórnym również wynosi zero lub jest bliski zeru. Jeśli jednak prąd szczątkowy odpłynie do uziemienia z powodu usterki, prąd szczątkowy w obwodzie wtórnym spowoduje zarejestrowanie i ocenę prądu przez urządzenie pomiarowe RCM (ilustracja 3).
Nowoczesne urządzenia RCM akceptują różne ustawienia wartości progowych (ilustracja 4). Statyczna wartość progowa ma tę wadę, że jest albo zbyt wysoka przy częściowym obciążeniu, albo zbyt niska przy pełnym obciążeniu, tj. albo zapewniona jest niewystarczająca ochrona, albo generowane są błędne alarmy, co z czasem może mieć negatywny wpływ na uwagę personelu monitorującego. Z tego powodu zaleca się stosowanie urządzeń pomiarowych RCM z dynamicznym tworzeniem wartości progowej. W takim przypadku wartość progowa prądu szczątkowego jest tworzona na podstawie rzeczywistych warunków obciążenia, a zatem jest optymalnie dostosowana do odpowiedniego obciążenia (ilustracja 5). Dzięki parametryzacji (tj. określeniu typowego prądu szczątkowego w stanie „DOBRYM”) systemu w nowym stanie i stałemu monitorowaniu, można wykryć wszystkie zmiany stanu systemu po uruchomieniu. Umożliwia to również wykrywanie pełzających prądów szczątkowych.
Obraz 4: (Rozbudowane opcje konfiguracji tworzenia wartości granicznych RCM (np. dynamiczne tworzenie wartości granicznych) w oprogramowaniu GridVis®).
Rysunek 5: Parametry monitorowania prądu resztkowego i roboczego
→ NOWA TECHNOLOGIA, NOWE ŹRÓDŁA USTEREK
Przykłady „nowoczesnych źródeł zakłóceń” obejmują zapadające się kondensatory polipropylenowe PFC. Służą one do kompensacji prądów biernych, które mogą być generowane na przykład przez silniki trójfazowe. Paradoksalnie, usterka powstaje zatem z powodu sprzętu, który w rzeczywistości ma na celu poprawę dostaw energii. W przypadku tych kondensatorów przeciążenie lub zbyt wysoka temperatura często powodują stopienie uzwojenia PP. Stopienie z kolei powoduje zwarcie o wysokiej rezystancji do masy. Nie jest możliwe odcięcie takiego zwarcia do masy za pomocą konwencjonalnych środków ochrony (bezpiecznik HRC, wyłącznik automatyczny). Stały prąd szczątkowy zwykle prowadzi w średnim okresie do zwarcia doziemnego i może stwarzać znaczne ryzyko pożaru lub zagrażać bezpieczeństwu w pewnych okolicznościach (ilustracja 6). Pomiar prądu szczątkowego wykrywa takie usterki i umożliwia szybkie podjęcie środków zaradczych. W ten sposób można uniknąć kosztownych i niebezpiecznych awarii systemu.
Błędy, takie jak niedopuszczalne połączenia między fazą N i PE, również często pojawiają się podczas instalacji. Czasami obie fazy są po prostu zamieniane. Ilustracja 7 pokazuje typowy błąd połączenia, który może łatwo spowodować prąd szczątkowy 5000 mA. Dzięki RCM takie błędy są wykrywane natychmiast podczas instalacji i zgłaszane za pośrednictwem systemu zarządzania alarmami.
Kolejnym i raczej nowym rodzajem źródła zakłóceń jest duża liczba obciążeń jednofazowych, takich jak zasilacze impulsowe serwerów w centrach komputerowych lub komputery PC w budynkach biurowych. Generują one wysoki udział trzeciej harmonicznej. Harmoniczne te prowadzą do zakłóceń na przewodzie neutralnym, a nie są niwelowane przez uzwojenia transformatora. Może to skutkować przeciążeniem fazy N. Zintegrowane urządzenia pomiarowe, takie jak UMG 96RM-E, umożliwiają kompleksowe monitorowanie wszystkich faz, a zatem są w stanie raportować zwiększone prądy przewodu neutralnego w czasie.
Obraz 6: Zniszczony kondensator kompensacji mocy biernej PP: Pełzające zwarcie doziemne o wysokiej impedancji doprowadziło do całkowitego stopienia kondensatora i lokalnego źródła pożaru.
Obraz 7: N- i PE zostały tutaj zamienione miejscami
→ WYZWANIE WYSOKIEJ DOSTĘPNOŚCI
Technologia IT sama w sobie stawia wysokie wymagania w zakresie dostaw. Jednak szczególnie krytyczne są aplikacje, w których utrata danych po prostu nie może mieć miejsca. W związku z tym BITKOM w swoich wytycznych dotyczących „niezawodnych operacyjnie centrów komputerowych” stwierdza, co następuje: „W centrach komputerowych obowiązują wymagania maksymalnej dostępności. W związku z tym dostawy energii muszą być stale zagwarantowane. Dlatego zrozumiałe jest wymaganie, aby zasilanie samego centrum komputerowego i wszystkich obszarów w tym samym budynku, do których biegną kable danych, było zaprojektowane jako system TN-S. Stały samokontrola „czystego” systemu TN-S i wydawanie sygnałów do stale obsadzonego stanowiska, np. w centrum sterowania. Inżynier elektryk wykryje wszelkie wymagane działania na podstawie otrzymanych sygnałów i może uniknąć uszkodzeń dzięki ukierunkowanym działaniom serwisowym”.
Dzięki rozwiązaniu Janitza, kryteria bezpieczeństwa „RCM residual current monitoring” mogą być zrealizowane poprzez tego typu system TN-S zoptymalizowany pod kątem EMC (zdjęcie 8).
Obraz 8: Ciągłe monitorowanie 3 w 1 (EnMs-RCM-PQ) systemu TN-S zoptymalizowanego pod kątem EMC
→ OBNIŻONE KOSZTY TESTOWANIA DZIĘKI RCM
Powtarzające się testy, zalecane na przykład w BGV A3 – Systemy elektryczne i sprzęt operacyjny, są czasochłonne, a zatem kosztowne. Systemy monitorowania RCM mogą obniżyć koszty testowania, zapewniając jednocześnie większe bezpieczeństwo. Stałe systemy elektryczne i sprzęt operacyjny są uważane za stale monitorowane, jeśli są stale konserwowane przez inżynierów elektryków i testowane za pomocą sprzętu pomiarowego w ramach operacji (np. monitorowanie rezystancji izolacji). Dzięki stałym pomiarom RCM, systemy monitorowania są w stanie zapewnić wymagany stopień ciągłego testowania. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj fakt, że RCM sprawia, że kosztowne pomiary rezystancji izolacji stają się przynajmniej częściowo zbędne, podczas gdy ciągłe testowanie charakterystyki izolacji ma miejsce. Aby przeprowadzić konwencjonalne pomiary izolacji, stałe systemy lub obciążenia muszą być wyłączone, a przewód neutralny odłączony.
Ponadto istnieje ryzyko, że wysokie napięcie testowe używane do pomiaru izolacji może uszkodzić wrażliwe elementy elektroniczne. Dokładność i zakres testu można zmniejszyć poprzez ciągłe monitorowanie. Należy to jednak ustalić na podstawie konkretnego zastosowania. Niezbędne są tutaj uzgodnienia z operatorem i, w razie potrzeby, również z ekspertami i / lub stowarzyszeniem ubezpieczeniowym od odpowiedzialności cywilnej pracodawców!
W tym miejscu należy również wyraźnie zaznaczyć, że następujące zadania muszą być wykonywane pomimo ciągłego pomiaru RCM:
• Kontrola wzrokowa pod kątem widocznych z zewnątrz usterek
• Środki ochronne i warunki wyłączenia
• Rezystancje pętli i testowanie ciągłości przewodów uziemiających
• Testy funkcjonalne
POMIAR ENERGII I STANDARDOWE PARAMETRY ELEKTRYCZNE
RCM odgrywa dominującą rolę w monitorowaniu systemu przez system Janitza. Mimo to nie można pominąć następujących dodatkowych punktów: Oprócz bezpiecznych dostaw energii, coraz większą rolę odgrywa efektywność energetyczna. Kamieniem milowym było wdrożenie normy ISO 50001. ISO 50001 jest znormalizowaną podstawą do wprowadzenia systemu zarządzania energią – przy czym nacisk kładziony jest na termin system zarządzania. Jest to metodologia stosowana w połączeniu z innymi systemami zarządzania, takimi jak ISO 9001 lub ISO 14001, w celu ustalenia celów, systematycznego ich wdrażania, a w konsekwencji wyeliminowania czynnika losowego w jak największym stopniu.
MONITOROWANIE JAKOŚCI ZASILANIA
Ostatnim punktem monitorowania 3 w 1 jest jakość zasilania. Niezawodne działanie nowoczesnych instalacji i systemów zawsze wymaga wysokiego stopnia niezawodności zasilania i dobrej jakości energii. Jednak w nowoczesnych sieciach energetycznych wykorzystywany jest szeroki zakres jedno- i trójfazowych obciążeń nieliniowych, zarówno w sieciach przemysłowych, jak i w biurowcach. Należą do nich urządzenia oświetleniowe, takie jak sterowniki oświetlenia reflektorów lub żarówek o niskim zużyciu energii, liczne przetwornice częstotliwości dla systemów ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji, przetwornice częstotliwości dla technologii automatyki lub wind, a także cała infrastruktura IT z typowymi regulowanymi zasilaczami impulsowymi i wieloma falownikami dla systemów fotowoltaicznych (PV) i zasilaczy bezprzerwowych (UPS).
Wszystkie te nieliniowe obciążenia elektryczne powodują mniejsze lub większe reakcje sieci ze zniekształceniem pierwotnego „czystego” kształtu sinusoidalnego. Powoduje to zniekształcenie przebiegu prądu lub napięcia w ten sam sposób (rysunek 10 i rysunek 11). Obciążenie infrastruktury sieciowej przez opisanych użytkowników elektrycznych i elektronicznych z reakcjami sieciowymi znacznie wzrosło w ostatnich latach. W zależności od rodzaju systemu wytwarzania i sprzętu operacyjnego (zasilanie sieciowe z konwerterem, generator), sztywności sieci w punkcie przyłączenia i względnego poziomu obciążeń nieliniowych, powstają różne reakcje sieci i wpływy. Dzięki szerokiej gamie urządzeń pomiarowych UMG, Janitza oferuje możliwość rejestrowania i analizowania różnych parametrów jakości zasilania. Znormalizowane raporty jakości zasilania w oprogramowaniu GridVis® (np. dla EN 50160, EN 61000-2-4 ) ułatwiają generowanie raportów dla konwencjonalnych standardów za naciśnięciem jednego przycisku.
Obraz 10: Efekty sprzężenia zwrotnego sieci zasilającej spowodowane przez przetwornice częstotliwości
Obraz 11: Krytyczny spadek napięcia przy zatrzymaniu produkcji
ROZWIĄZANIA MONITOROWANIA W PRAKTYCE
Cel rozwiązań monitorowania 3 w 1 – zintegrowany pomiar energii, jakości zasilania i RCM – wymaga pomiaru wszystkich faz (L1, L2, L3, N) + CEP (centralny punkt uziemienia) + RCM za pomocą jednego urządzenia pomiarowego. Wysokowydajnym urządzeniem pomiarowym z 6 wejściami pomiarowymi do pomiaru 3 w 1 jest UMG 96RM-E dla rozdzielaczy pośrednich lub UMG 512-PRO dla głównych węzłów i CEP firmy Janitza. Urządzenia pomiarowe oparte na protokole IP można łatwo zintegrować z istniejącymi sieciami komunikacyjnymi za pośrednictwem sieci Ethernet. Liczne protokoły IP, wbudowana strona główna i protokoły SNMP upraszczają pracę administratorów.
20-kanałowy UMG 20CM jest idealny do złożonych instalacji elektrycznych z dużą liczbą punktów monitorowania. Urządzenia pomiarowe są w stanie zbierać (w dowolnych kombinacjach), stale rejestrować i analizować prądy szczątkowe i robocze za pośrednictwem powiązanych przekładników prądowych (np. CT-6-20). Specjalne przekładniki różnicowoprądowe w specjalnych wersjach nadają się również do ekonomicznej modernizacji istniejących systemów, bez konieczności wyłączania odbiorników elektrycznych.
ALARM WE WŁAŚCIWYM MIEJSCU
Alarmy nigdy nie mogą pozostać niezauważone. Sygnał akustyczny z szafy rozdzielczej w rozdzielni głównej jest mało przydatny w sterowni. Dzięki integracji urządzeń pomiarowych RCM z oprogramowaniem GridVis®, z jego kompleksowymi opcjami zarządzania alarmami sygnalizacyjnymi, możliwe jest zapewnienie, że sygnał szybko dotrze do właściwego odbiorcy. Dzięki dowolnym poziomom eskalacji i funkcji dziennika, sterownia monitoringu ma dostęp do wszystkich narzędzi wymaganych do skutecznego monitorowania. Dzięki temu odpowiedzialny inżynier elektryk może wykryć i ocenić wszelkie wzrosty prądu szczątkowego, a w razie potrzeby jak najszybciej zainicjować środki zaradcze.
PRĄDY BŁĄDZĄCE NIEKORZYSTNIE WPŁYWAJĄ NA EMC
Połączenia między fazą N i PE powodują rozprowadzanie „błądzących” prądów roboczych w systemie PE, poprzez linie danych i wszystkie metalowe części budynku. Ponieważ prądy te nie są wyrównane, generują one pola elektromagnetyczne. Konsekwencją tego są różne usterki w systemach elektrycznych, sieciach IT i systemach rurowych instalacji budynkowych. Ilustracja 12 pokazuje, jak prąd roboczy może rozdzielić się na mostku PEN i przepłynąć z powrotem wieloma ścieżkami, przez co suma prądu zasilania i powrotu nie wynosi już 0. Może to prowadzić do następujących usterek:
• Zmiana w zachowaniu operacyjnym części zależnych od częstotliwości (np. kondensatory pobierają zwiększony prąd)
• Zakłócenia transferu danych spowodowane wpływami magnetycznymi i indukcyjnymi
• Przeniesienie wyładowań atmosferycznych na układ elektryczny
• Korozja przewodów metalowych
• Niekorzystny wpływ na personel
Przewody zasilające i powrotne, również w systemach dystrybucji, muszą być umieszczone blisko siebie, aby zminimalizować pola magnetyczne. Na każdym połączeniu w obwodzie prądowym suma prądów musi być równa zeru, aby uniknąć prądów szczątkowych. Dodatkowo, podrozdzielnica lub obwód prądowy powinny być monitorowane przez RCM. UMG 96RM-E bardzo dobrze nadaje się do monitorowania podrozdzielni lub większych obciążeń. Pojedyncze obwody prądowe, w których ze względów operacyjnych nie można zastosować wyłączników różnicowoprądowych, mogą być monitorowane za pomocą UMG 20CM. Sygnalizacja RCM w połączeniu z personelem technicznym na miejscu zapewnia maksymalne bezpieczeństwo alternatywne.
Rysunek 12: Prądy robocze w systemach uziemienia
PRZEWÓD NEUTRALNY I CEP (CENTRALNY PUNKT UZIEMIENIA)
Przewód neutralny (przewód powrotny prądu roboczego) stał się najważniejszą fazą. Należy go traktować jak przewód fazowy. Aby system uziemienia był „czysty”, obciążona prądem faza N musi być umieszczona z dala od fazy PE. Przez system uziemienia nie mogą przepływać żadne galwaniczne prądy robocze, ponieważ powodowałyby one sprzężenia indukcyjne. Środki te należy wdrożyć bezpośrednio przy źródle zasilania.
W systemie TN-S faza N musi być podłączona tylko raz tzw. CEP (centralny punkt uziemienia od N do PE) umieszczony w odpowiednim punkcie z systemem uziemienia i monitorowany. Niepożądane uszkodzenia izolacji lub połączenia galwaniczne między N i PE są wykrywane natychmiast podczas monitorowania CEP. Odchylenia są zgłaszane w czasie i analizowane są zależności czasowe.
Za pomocą np. UMG 512 można sprawdzić, czy system TN-S działa bezawaryjnie. Pozwala to na ogólną obserwację jakości zasilania i EMC. Możliwe jest nawet rejestrowanie i analizowanie fazy wyzwalania zwarcia doziemnego.
W tym przypadku prąd fazowy wzrasta jednocześnie z prądem CEP. Prąd w CEP musi być zawsze kontrolowany w zależności od całkowitej mocy systemu TN-S. Oznacza to, że prądy upływowe zależne od działania są tolerowane, podczas gdy nienormalne odchylenia w CEP są zgłaszane przez RCM.
PODSUMOWANIE I PERSPEKTYWY
Ponieważ awarie zasilania powodują wysokie koszty i ogromne zakłócenia, wymagania dotyczące przyszłych zasilaczy będą stale rosły. Stałe monitorowanie RCM dla zasilaczy o wysokiej dostępności z wysokimi wymaganiami EMC, a także dla prewencyjnej ochrony przeciwpożarowej rośnie. Aby uwzględnić ten trend, Janitza wprowadziła na rynek w 2013 roku nową 20-kanałową serię UMG 20CM. UMG 509-PRO, UMG 512-PRO, a także UMG 96-PA są obecnie najważniejszymi produktami Janitza. Celem jest monitorowanie RCM zasilania na wszystkich czterech poziomach (zasilanie [PCC], główna dystrybucja [wyjścia transformatora], podrozdzielnia, indywidualne obciążenia [np. szafy serwerowe]).