Zarządzanie energią w centrum danych musi być w stanie zrobić więcej niż tylko rejestrować odczyty liczników. Surowe wymagania dotyczące wydajności energetycznej, bezpieczeństwa i wysokiej dostępności wymagają kompleksowego przeglądu dostaw energii.
PODSTAWOWE ZADANIA POZYSKIWANIA DANYCH ENERGETYCZNYCH W CENTRACH DANYCH
Wysoka dostępność:
Technologia pomiarowa odgrywa kluczową rolę w monitorowaniu wysokiej dostępności. Dzięki wykrywaniu zdarzeń napięciowych w odpowiednim czasie można uniknąć uszkodzeń i zakłóceń, które są ich skutkiem. W związku z tym jakość zasilania musi być monitorowana zgodnie ze specyfikacjami normatywnymi, takimi jak IEC 61000-2-4:2002, IEEE 519 i ITIC (CBEMA). W zależności od obszaru centrum danych obowiązują różne normy i wartości graniczne.
Ochrona przeciwpożarowa
Wysoka dostępność i ochrona przeciwpożarowa są niezbędne w centrach danych. Funkcjonalność systemów TN-S można monitorować i rejestrować za pomocą kompleksowego systemu monitorowania prądu szczątkowego (RCM). Pożary i awarie można wykrywać i zapobiegać im przed ich wystąpieniem.
Efektywność energetyczna
Współczynnik PUE i inne charakterystyczne wartości, takie jak wskaźniki wydajności energetycznej (EnPI) i kluczowe wskaźniki wydajności (KPI), można bardzo dobrze ocenić za pomocą oprogramowania do monitorowania sieci energetycznej Janitza GridVis® z certyfikatem ISO 50001/50006. Dzięki modułowym rozwiązaniom systemowym Janitza można spełnić wymagania systemu zarządzania energią zgodnie z normą DIN EN ISO 50001, a także zapewnić efektywność energetyczną zgodnie z normą ISO/IEC DIS 22237-3.
Dane centrum kosztów
W kolokacyjnych centrach danych należy ustanowić centra kosztowe, a ich wartości pomiarowe energii muszą być dostarczane co miesiąc. Dzięki urządzeniom pomiarowym MID, takim jak UMG 96-PA-MID+ lub liczniki bezpośrednie MID, wartości dla poszczególnych szaf lub obszarów wynajmu mogą być rejestrowane, naliczane i przypisywane do klientów za pomocą centrów kosztów.