Jakość energii elektrycznej doprowadzanej do poszczególnych grup przyłączeniowych określona jest przede wszystkim w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy, co oznacza, że pomiary jakości energii elektrycznej są po prostu wymagane przez prawo. Dlatego też stanowią one element niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania wielu przedsiębiorstw oraz zapewnienia odbiorcom dostępu do prądu o prawidłowych parametrach. Co więcej, szczegółowa kontrola jakości energii pozwala na bardzo szybkie wychwycenie ewentualnie występujących usterek. W ten sposób możliwe jest wyeliminowanie ich jeszcze na wczesnym etapie, kiedy nie stanowią zbyt dużego zagrożenia dla płynnego funkcjonowania całego systemu. Stosowane współcześnie urządzenia są bowiem bardzo precyzyjne, dzięki czemu ich skuteczność jest naprawdę wysoka. Współcześni producenci dbają po prostu o to, by być na bieżąco z wszelkimi nowinkami, dzięki czemu mogą dostarczać na rynek sprzęt jak najlepszej klasy.
Jak badane są parametry jakościowe energii elektrycznej?
W trakcie badań analizie poddawane są rozmaite czynniki takie jak średnie, minimalne, maksymalne i chwilowe wartości napięcia. Stosując nowoczesne urządzenia, można liczyć na rejestrację szybkich zmian w napięciu o wartości nawet 650 ns. Dzięki wysokiej jakości analizatorom parametry jakościowe energii elektrycznej można poddawać badaniu zarówno w sieciach jednofazowych, jak i dwufazowych, a także trójfazowych. Ważny jest wybór odpowiedniego oprogramowania komputerowego, które w prosty sposób pozwoli analizować dane. Bardzo pomocne są w tym wypadku wykresy czasowe czy oscylogramy. Równie ważne są wykresy harmonicznych. Umiejętna obsługa systemu pozwala dzięki nim użytkownikowi w bardzo prosty sposób wychwycić potencjalnie niebezpieczne dla sprzętu zdarzenia. Co nie ulega więc wątpliwości, są to urządzenia niezwykle przydatne – zwłaszcza w dużych firmach odpowiedzialnych za dostawę energii innym podmiotom.
Czym są zapady napięcia?
Istnieje wiele nieprawidłowości mogących mieć negatywny wpływ na zasilanie energii elektrycznej – jednym z nich są zapady napięcia. Stanowią one nagłe zmniejszenie napięcia wahające się pomiędzy wartością dziewięćdziesięciu a jednego procenta napięcia deklarowanego. Po każdym zapadzie następuje powrót do normalnego napięcia, a sam proces może trwać od dziesięciu milisekund do jednej minuty. Nietrudno zgadnąć, że tego typu anomalie muszą mieć jednoznacznie negatywny wpływ na jakość energii elektrycznej, co w praktyce oznacza konieczność ciągłego kontrolowania napięcia. Przyczyny występowania zapadów mogą być różne – od zewnętrznych (np. pogodowych) do wewnętrznych (zwarć). To właśnie jednak zwarcia mają najgorszy wpływ na działanie całego systemu, dlatego też tak ważne jest szybkie ich rozpoznanie oraz umiejętne eliminowanie występowania problemu. Tylko w ten sposób można zapewnić przedsiębiorstwom prawidłowe funkcjonowanie – stosowanie odpowiednich analizatorów jest zatem koniecznością.